پیشگیری از عفونت‌ باکتریایی با افشانه سیلیکونی

کد خبر :  1839837464467882288 تاریخ :  جمعه 1 اسفند 1393 09:22
پیشگیری از عفونت‌ باکتریایی با افشانه سیلیکونیجام جم سرا: محققان موسسه ویس در دانشگاه هاروارد ماده‌ای تولید کرده‌اند که به دلیل چسبندگی، بیوفیلم‌ها را به خود جذب کرده و مانع از بروز عفونت باکتریایی می‌شود.

کاتتر، ایمپلنت یا سایر ابزار پزشکی زمانی که درون بدن قرار می‌گیرند، خطر شکل‌گیری کلونی‌های باکتریایی موسوم به بیوفیلم را افزایش می‌دهند که این مسأله منجر به بروز عفونت می‌شود.

محققان موسسه ویس در دانشگاه هاروارد ماده‌ای تولید کرده‌اند که از طریق پخش کردن روغن بر روی سطح، بسیار لغزنده شده و مانع از چسبیدن بیوفیلم‌ها می‌شود. آنچه محققان در حال طراحی آن هستند، پلیمرهای تزریق مایع نامیده می‌شود؛ ساختار مولکولی پلیمر امکان ذخیره‌سازی مقادیر بالای گریس مایع را فراهم می‌کند؛ گریس بر روی سطح پلیمر اسپری شده و مانع از چسبیدن بیوفیلم می‌شود.

پلیمر افشانه مایع شامل لوله سیلیکون جامد و روغن سیلیکون است که هر دو ماده غیرسمی هستند. طی آزمونهای انجام شده در آزمایشگاه، بخش‌هایی از لوله‌های سیلیکونی و ماده دیگر در معرض باکتری‌های سودوموناس آئروژینوزا، اشرشیا کولی و استافیلوکوکوس اپیدرمیدیس قرار گرفتند؛ این باکتری‌ها مسئول عفونت‌های ادراری، بافت‌ها و خون هستند.

بررسی‌ها نشان داد که میزان عفونت‌ها کاهش یافته و از تشکیل بیوفیلم به میزان قابل توجهی جلوگیری شد. نتایج این تحقیق در مجله ACS Biomaterials منتشر شده است. (ایسنا)

کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه