پنج نکته از نظرسنجی برای کی‌روش/ ضعفی که فدراسیون فوتبال دارد


پنج نکته از نظرسنجی برای کی‌روش/ ضعفی که فدراسیون فوتبال دارد

نظرسنجی درمورد فوتبال در هر کشوری حق انحصاری فدراسیون آن کشور است اما اینجا علی کفاشیان به جای دفاع از حق فدراسیونش نظاره‌گر نظرسنجی است که البته شامل تعداد محدودی از علاقمندان به فوتبال می‌شود.
به گزارش خبرنگار مهر، پنج قاعده منفی برای نظر سنجی شب گذشته برنامه ۹۰ می توان در نظر گرفت.

 

یکم: فوتبال در عین همگانی بودن کاملا تخصصی است، به واقع اگرچه همه مردم می توانند در مباحث فوتبال به صورت شبانه روزی شرکت کنند اما واقعیت این است که این رشته ورزشی برای خودش علم بسیار پیچیده ای است و به عنوان مثال یک مربی فوتبال در یک تیم پر طرفدار باید مدیریت بیش فعالها «بازیکنان»، مدیریت افکار عمومی، کوچینگ، فیزیولوژی بدن، پزشکی، بدنسازی، طراحی تمرین، پیش بینی وضعیت، جسارت، کاریزما و ... را هم بداند و هم در وجودش داشته باشد.

 

دوم: در برنامه ۹۰ این هفته نظر سنجی تکراری، روی صفحه جام جهان نما رفت، نظر سنجی که پیچیدگی خاص خودش را داشت . پاسخ درصد ها اما در واقع کمتر از آن بود که تصور می شد. با وجود اینکه طراحی سوال به گونه ای بود که شما هم باید وضعیت کنونی را در نظر می گرفتید و به یاد می آوردید :

۱- که پنجاه روز دیگر بازی های مرحله اول مقدماتی جام جهانی شروع می شود.
۲- که سرمربی خارجی جدید زمان زیادی لازم دارد تا بازیکنان را بشناسد.
۳- که ممکن است از فلان نقطه وزارت ورزش مربی خارجی بعدی مد نظر فدراسیون به دلایلی خاص وتو شود.
۴- که ممکن است مربی ایرانی بدون کارنامه فرامرزی، برای بین المللی ترین و مهمترین تیم ایران در نظر بگیرند.

با همه این احتمالات به عنوان انسانی معمولی غالبا شما برای شرکت در نظر سنجی جانب احتیاط را در نظر می گیرید و به گزینه عدم تغییر«خیر» رای می دهید تا  به این ترتیب در تخریب احتمالی تیم ملی کشورت نقش نداشته باشید و بهترین تصمیم را برای تیم  ملی ایران بگیرید.

 

سوم: مسئله اصلی اما اینجاست که با این وجود حمایت از کی روش ۸ درصد نسبت به گذشته ریزش داشت. در برنامه قبلی که در مورد کی روش نظر سنجی شده بود او ۸۸ درصد رای مردم را داشت که این بار ۸ درصد ریزش داشت و رسید به هشتاد درصد.

این همه در صورتی است که تمامی احتمالات بالا در دل این نظر سنجی مستتر بود و اگر مثلا نظر سنجی این بود که اگر فدراسیون فوتبال مربی اروپایی خوشنامی را در نظر داشته باشد موافق جابه جایی آن مربی با کی روش هستید یا نه؟ ممکن بود نتیجه نظرسنجی با آنچه امروز رخ داده فاصله بسیاری داشته باشد و به ضرر کی روش باشد.

البته اینها همه فرضیه است. حتی ممکن است خود کی روش به دلیل فرمان نبردن از هیچکس و تسلط کامل به تیم ملی به محبوبیت هشتاد درصدی خالص رسیده باشد اما حرف اصلی این است.

 

چهارم: اصالتا در هیچ کجای دنیا با نظر سنجی مردمی مربی انتخاب نمی کنند. شاید مدیر انتخاب کنند، اما مربی را باید کمیته فنی انتخاب کند نه افکار عمومی،چرا که این موضوع با توجه به سرمایه های باشگاه یا تیم ملی «بازیکنان موجود» کاملا متفاوت است و هر کشوری با توجه به ژنتیک و نوع بازی بازیکنانش، اقتصاد و سرمایه اش و اهداف باند و کوتاه مدتش مربی انتخاب می کند که در ابتدا علاقه هوادار جایی در انتخاب آن مربی ندارد.

 

پنجم: کفاشیان در این رابطه بسیار ضعیف عمل کرده است، آیا او تا به حال از خود پرسیده که چرا در کشورهای دیگر  چنین نظرسنجی هایی در رسانه ها آنهم درست وسط مذاکرات با مربی، اکران نمی شود؟

پاسخ معلوم است، نظر سنجی آنهم در مورد تیم ملی یک کشور انحصارا متعلق است به فدراسیون فوتبال آن کشور است و کسی حق ندارد چنین نظرسنجی برای این موضوع مهم، آنهم در شرایطی به این حساسی که طرفین در حال چانه زنی در مورد اختیارات هستند روی پرده رساانه اش ببرد با این حال اما کفاشیان نشسته و نظرسنجی را نگاه می‌کند و هیچ واکنشی به این نظر سنجی که حق فدراسیون فوتبال است ندارد! او حالا باز هم تحت فشار قرار می گیرد چون همین نکته را نمی داند.

کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه