هندبال به روش مامان‌بزرگ‌های بولیویایی! [مجموعه عکس]

کد خبر :  1851077214956149117 تاریخ :  یکشنبه 10 اسفند 1393 12:54
هندبال به روش مامان‌بزرگ‌های بولیویایی! [مجموعه عکس]جام جم سرا: هندبال در بولیوی مختص ورزشکاران جوان یا شرکت کنندگان در مسابقات المپیک نیست؛ مادربزرگ‌ها هم تیم‌های رقابتی خود را دارند! یک گروه از آنها هر هفته در سالنی ورزشی گرد هم می‌آیند تا علاوه بر تجدید دیدار با دوستان و همسالان خود به رقابت ورزشی با یکدیگر بپردازند.

مامان‌بزرگ‌های بولیویایی یا اویچاز (Awichas) که در زبان و لهجه بومی آیمارا برای خطاب قرار دادن مادربزرگ‌ها استفاده می‌شود، هر هفته برای حفظ سلامتی و شادابی دوران سالمندی، دیداری رقابتی را با همسالان خود ترتیب می‌دهند که طی آن ابتدا در حالی که حلقه‌ای تشکیل داده‌اند و ترانه‌هایی از دوران کودکی خود را با آهنگ و موسیقی بومی «آند» می‌خوانند، شروع به گرم کردن خود می‌کنند. سپس آن‌ها رویاروی یکدیگر قرار می‌گیرند و به مصاف مبارزه‌ای پر از شورِ زندگی می‌روند.
یکی از آن‌ها می‌گوید: برنامه‌ای که این تیم دنبال می‌کند تشویق سالمندان به شرکت در فعالیت‌هایی است که به منظور سالم و فعال باقی ماندن همسالان و نیز کاهش سختی‌های دردهایی پیری مفیدند؛ چنان که در این رقابت‌ها گاهی مادر مادربزرگ هم در کنار فرزندش -که خودش مادربزرگ است- حضور دارد!

هندبال به روش مامان‌بزرگ‌های بولیویایی! [مجموعه عکس] - تصویر 2

(ترجمه: زری حسین‌زاده/منبع: مشابل)

کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه