فقط عکس بگیرید: اپلیکیشنی برای اطلاع از میزان کالری غذاها

کد خبر :  1969204976080572135 تاریخ :  جمعه 15 خرداد 1394 11:14
حفظ تناسب اندام با تکنولوژی‌های موبایلی آسان‌تر می‌شودفقط عکس بگیرید: اپلیکیشنی برای اطلاع از میزان کالری غذاهاجام جم سرا- آگاهی از مقدار کالری غذاها و خوراکی‌های وعده‌های روزانه، دغدغه بسیاری از افرادی به شمار می‌رود که به حفظ تناسب اندام و جلوگیری از چاقی یا حتی لاغری خود می‌اندیشند. اپلیکیشن جدید گوگل قادر است تنها با آنالیز عکسی که از غذایتا می‌گیرید، به شما بگوید انرژی یا کالری آن غذا چقدر است.

برنامه‌ای با عنوان Im2Calories از تکنولوژی پیش‌رفته تشخیص تصاویر در عکس استفاده می‌کند و به این وسیله غذایی که در حال خوردن آن هستید را تحلیل و کالری‌هایش را به دست می‌آورد. این اپ، نه تنها مقدار هر تکه از غذا را با توجه به مقایسه آن نسبت به بشقابی که غذا در آن قرار دارد محاسبه می‌کند، بل‌که قادر است کالری‌های ادویه استفاده شده در غذا را نیز محاسبه کند.
نکته جالب دیگر درباره این برنامه کاربردی این است که در طول زمان می‌تواند یاد بگیرد؛ یعنی این‌که اطلاعات غذاهایی که این اپلیکیشن آن‌ها را نمی‌شناسد، توسط کاربر برای بار اول به آن داده می‌شود و در دفعات بعدی، دیگر خود اپلیکیشن محاسبات لازم را انجام می‌دهد.

فقط عکس بگیرید: اپلیکیشنی برای اطلاع از میزان کالری غذاها - تصویر 2


کوین مرفی، یکی از دانشمندان پژوهشگر گوگل، می‌گوید که ممکن است محاسبه این کالری‌ها تا 20% از حد واقعی بیشتر شود اما تکنولوژی با هربار محاسبه دقت بیشتری به دست خواهد داد. به جز این، چه اشکالی دارد اگر تا 20% کمتر از حد واقعی کالری مصرف کنیم.
او ادامه می‌دهد: «از نظر من این اپلیکیشن بسیار محبوب خواهد بود و مردم، آن را واقعاً خواهند خواست. همکاران بسیاری در مراکز درمانی و سلامت وجود دارند که از همین حالا درخواست داشتن این ا��لیکیشن را داده‌اند».
اما مشکلی که درباره این اپلیکیشن وجود دارد این است که نمی‌تواند ویژگی‌های مواد تشکیل دهنده را شناسایی کند. برای مثال اگر به‌جای یک ماده تشکیل دهنده پرچرب از مواد کم‌چرب استفاده کنیم، نمی‌تواند در تشخیص و محاسبه کالری درست عمل کند. به همین دلیل قرار است بیشتر توسعه پیدا کند.
این برنامه کاربردی همچنان در مرحله آزمایش است و فعلا به بازار نخواهد آمد. (آرش خیروی/ کافه سینما)

کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه