رسول خادم، رئیس فدراسیون کشتی/کارنامه قهرمانی خادم


رسول خادم، رئیس فدراسیون کشتی/کارنامه قهرمانی خادم - تصویر 1

رسول خادم اَزغَدی (زاده ۲۷ اسفند ۱۳۵۰ در مشهد) یکی از پـرافـتـخـارتـریـن کـشـتـی‌گـیـران ایـران و جـهـان، ریـیــس فــدراسـیــون کـشــتـی، مدیر سابق حوزه فنی تیم‌های ملی کشتی و سرمربی اسبق تیم ملی کشتی آزاد ایران است.
وی برادر امیررضا خادم قهرمان پرافتخار جهان و المپیک، رییـس اسبق فدراسیون کشتی ایران و نمـاینده سابق مجلس شورای اسلامی و نـیــز، پسر محمد خادم از قهرمانان اسبق ایران و جهان است.
او توانسته‌است یک نشان برنز در المپیک تابستانی ۱۹۹۲ بارسلونا و یک نشان طلا در المپیک تابستانی ۱۹۹۶ آتلانتا بدست آورد.

 


از دیگر افتخارات خادم می‌توان به دو مدال طلا و یک نقره در قهرمانی کشتی جهان و یک مدال طلا و یک نقره در بازی‌های آسیایی و پنج مدال طلا در قهرمانی آسیا اشاره کرد.
در سال ۲۰۰۰ میلادی، فدراسیون جهانی کشتی (فیلا) برتـرین‌های کشـتی آزاد قـرن بیـسـتم را معرفی کرد که در این بین، رسول خادم بعنـــوان " هفدهمین کشتی‌گیر برتر قرن بیستم " انتخاب شد.
در جریان جام جهانی کشتی آزاد - تهران (۲۰۱۳) در اسفندماه ۹۱، تیم ملی کشتی آزاد ایران با هدایت رسول خادم و همکارانش پس از پیروزی مقابل تیم ملی آمریکا در مرحله نیمه‌نهایی در فینال بر روسیه غلبه کرد و به قهرمانی جام جهانی کشتی آزاد رسید. البته رسول خادم در مراسم اهدای جام و مدال‌های قهرمانی حضور نیافت.

 


در مردادماه ۹۲ و پس از وقوع برخی مشکلات مالی برای تیم‌های ملی کشتی آزاد و فرنگی نوجوانان در مسابقات آسیایی مغولستان (۲۰۱۳) خادم از وضعیت تدارکات تیم‌های ملی کشتی در عرصه‌های بین‌المللی بشدت انتقاد کرد.
در حاشیه دیدار سرپرست وزارت ورزش و جوانان از تمرینات تیم‌های ملی کشتی در شهریورماه ۹۲ نیز رسول خادم اظهار کرد: " ما وقتی گرفتار جنگ هم بودیم سابقه نداشته که بدون دیدارهای تدارکاتی به رقابت‌های جهانی اعزام شویم. سال بسیار سختی بود و امسال سال تنگدستی واقعی کشتی به حساب می‌آید ".

 


در مسابقات کشتی آزاد قهرمانی جهان که در شهریورماه ۹۲ در مجارستان (۲۰۱۳) برگزار شد، تیم ملی کشتی آزاد ایران با راهبری رسول خادم و همکارانش ضمن کسب ۲ نـشـان طلا، ۱ مـدال نقره و ۲ نـشـان برنز و ۴۶ امتیاز، ۱۱ سال پس از کسب آخـرین عنـوان قهـرمـانی (تهران - ۲۰۰۲) و ۴۸ سال بعد از آخرین قهرمانی در خارج از کشور (منچستر - ۱۹۶۵) بالاتر از روسیه قرار گرفت و برای پنجمین بار به عنوان قهرمانی جهان دست یافت. خادم، علی بیات (سرپرست تیم ملی کشتی آزاد) را برای دریافت جام قهرمانی به روی سکو فرستاد.
در اوایل مهرماه ۹۲ و طی حکمی از سوی سید رضا صالحی امیری (سرپرست وزارت ورزش وجوانان) رسول خادم به عنوان " مشاور عالی " این وزارتخانه منصوب شد.

 


هم‌چنین، در اواخر مهرماه ۹۲ و با حکم سید رضا صالحی امیری سرپرست وزارت ورزش و جوانان به سرپرستی ف��راسیون کشتی منصوب گردید.وی طی گفتگویی با خبرگزاری ایسنا در ایــــن خصوص گفت: " هرگز گمان نمی‌کردم که شرایط و فضای مدیریتی کشتی بگونه‌ای شود که من مجبور به پذیرش مسئولیت سرپرستی فدراسیون کشتی شوم، اما بهر دلیل این اتفاق افتاد ". نهایتاً، در انتخابات فدراسیون کشتی که در تاریخ ۱۴ دی‌ماه ۹۲ برگزار شد، رسول خادم با حداکثر آرا (۳۷ رأی از ۳۸ رأی) به عنوان رییس جدید فدراسیون کشتی انتخاب شد.

کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه