دشت اسفندقه زیبا و منحصر به فرد جیرفت

دشت اسفندقه زیبا و منحصر به فرد ، را برای شما عزیزان و کاربران محترم مجله دلگرم قرار داده ایم , با مجله دلگرم همراه باشید.

 

اسفندقه

 

معرفی دشت اسفندقه زیبا

 

دشت اسفندقه زیبا و منحصر به فرد و دارای آب وهوای بی نظیر در غرب جیرفت واقع شده است و آنرا گاوکشی  و تخت سلیمان نیز گویند.ناحیه خوش آب و هوای اسفندقه در ۷۲ کیلومتری جیرفت و بافت قرار گرفته‌است و لذا بوته‌های اسفند آن نیز معروف است.


این دهستان از شمال به دهستان ساردوئیهو از شمال شرق به دلفارد،از شرق به دهستان‌های هلیل،خاتون آباد و گنج آباد.از جنوب شرق به دهستان اسماعیلی و از جنوب به دهستان هور و از غرب به دهستان دشتاب شهرستان بافت متصل است.


در این منطقه وجود آثاریکه قدمت آنها به ۵۰۰۰ هزار سال قبل بر می‌گردد بدست آمد و این نشان از قدمت تاریخی این منطقه مثل تمام کرمان می‌دهد.


این دهستان از لحاظ تقسیمات کشوری ناحیه ای است در ایالت کرمان ، حد شمالی رابر و ساردویه.  دهستان اسفندقه ناحیه ای سردسیر است و اراضی آن بواسطه قنوات و شعب هلیل رود مشروب میشود.

 

اسفندقه

 

یکی از مشهورترین ایلاتی که در آن زندگی می‌کند ایل بزرگ مهنی است.مهنی از ایالات قدیمی کرمان است و در گذشته، این ایل «کوفج» بوده که در بخش ساردوییه پراکنده‌اند.

 

(البته به نظر می‌رسد که این طایفه از دشت مهنه خراسان به کرمان کوچ کرده اند.فتحعلی خان مهنی یکی از بزرگترین افراد این طایفه در دوره قاجاری بوده است) ییلاق آنان ناحیه رودبار و قشلاقشان پیرامون جیرفت و اسفندقه است. عشایر مهنی مردمی سلحشور و جنگجو بوده‌اند.


اسفندقه یک بنای با ارزش تاریخی به نام مقبره میر حیدر یا گور خانه دارد که از دوره صفوی به یادگار مانده‌است. آب معدنی آن به آب باد(آب گرم) گیشکی معروف است و برای امراض پوستی و مفصلی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

 

اسفندقه

 

پوشش گیاهی:
پوشش گیاهی در دهستان اسفندقه دارای توع زیادی است.و این به علت وسعت اسفندقه و تنوع آب و هواست.


گیاهان دارویی اسفندقه:
درمنه،کلپوره،شیرین بیان،آویشن،زیره،آغلاله و درونه ترکی است.


گیاهان صنعتی:
گیاه صنعتی این دهستان گون است.که از صمغ آن برای گرفتن کتیرا استفاده میشود.و کتیرا در صنایع بهداشتی به کار میرود.


گیاهان علوفه ای اسفندقه:
علوفه‌های بهاری،درمنه،قیچ،شلغم برگ و گلدر


گونه‌های درختی و  درخت چه ای:
بادام وحشی،پسته وحشی،چنار،اورس،کسیر،کنار،قنس،تمبر و کهکم هستند. که درخت کسیر و کنار خاص نواحی گرمسیری هستند و  باقی آن خاص نواحی گرم سیری هستند.


محصولات آن غلات مانندِ؛گندم ، جو ، ارزن وذرت ، بادام ، پسته ، انجیر، انار، گردو،  زردآلوو گلابی و نوعا امرود و مصنوعات آن قالی است و دارای معدن زغال سنگ و جدیدا معادن کرومیت است .

اسفندقه

 

 

این بنای منحصر به فرد در واقع آرامگاه میر حیدر مهنی و اعقاب اوست که در این محل دفن شده اندو هر چند این بنا در فهرست آثار ملی ثبت شده است، اما هم اکنون در سایه بی توجهی‌ها هم ناشناخته مانده است و نیاز به ساماندهی و مرمت دارد.


مصالح این بنا را آجرهای چهار گوش قزاقی تشکیل می‌دهند و پلان بنا از خارج 8 گوشه و از داخل 4 گوشه است.


نمای بنا را از خارج دو ردیف طاق نما تزئین کرده که ردیف زیرین (هم کف) ایوانچه هایی را پدید آورده است و این ایوانچه‌ها محل دفن اموات منتسب به میر حیدر مهنی (طایفه ابوسعیدی) است.


پلان بنا از داخل 4 گوش است و بر فراز این بنا گنبدی قرار گرفته است و تزئینات هندسی به رنگ قرمز درون طاقچه‌ها و ایوانچه‌های داخل مقبره را تزئین کرده است.


شیوه پوشش طاق‌ها و تزئینات یاد شده به همراه کتیبه‌های منقور به سنگ قبور و زیر گنبد که متعلق به فرزندان میر حیدر مهنی اند تاریخ ساخت بنا را به دوره صفویه نسبت می‌دهند.


اگر چه در سال‌های اخیر توسط میراث فرهنگی استان مرمت هایی در جهت استحکام بخشی و حفاظت اضطراری انجام شده است اما برای مرمت نقوش اندود و کاهگل بام و ساماندهی محوطه پیرامون، نیازمند توجه جدی و فوری است.

اسفندقه

 

 

گردآوری: مجله اینترنتی دلگرم

 

کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه