دستگاه‌های خودپرداز (ATM) بزودی به مکانیزم دفاعی فوم داغ مجهز خواهند شد که امکان برخورد با حملات سارقان را فراهم می‌کند.

دستگاه‌های خودپرداز (ATM) بزودی به مکانیزم دفاعی فوم داغ مجهز خواهند شد که امکان برخورد با حملات سارقان را فراهم می‌کند.

جام جم سرا: محققان دانشگاه عثا در زوریخ، فیلم مخصوصی تولید کرده‌اند که باعث ایجاد یک واکنش شدید در زمان تلاش سارقان برای باز کردن دستگاه خودپرداز می‌شود. این فیلم یا سطح دفاع شخصی متشکل از چند لایه ساندویچ مانند پلاستیک است که در صورت تخریب شدن، فوم داغی را به صورت فرد مهاجم می‌پاشد.
محققان از فیلم‌های پلاستیکی با ساختار لانه زنبوری برای ساخت این سطح دفاعی استفاده کرده‌اند؛ فضاهای توخالی با دو ماده شیمیایی پراکسید هیدروژن و دی‌اکسید منگنز پر می‌شود.
به نقل از ایسنا، دو فیلم مجزا بوسیله یک لایه از هم جدا می‌شوند؛ با از بین رفتن لایه بالایی، پراکسید هیدروژن و دی‌اکسید منگنز با هم مخلوط شده و بخار آب، اکسیژن و حرارت تولید می‌شود که دمای این فوم بالغ بر ۸۰ درجه سانتیگراد است.
مکانیزم دفاعی فوم داغ برای امنیت دستگاه‌های خودپرداز (اتم) یا ماشین‌های حمل پول کاربرد دارد. محققان همچنین رنگ تهیه شده از نانوذرات را به این ترکیب افزوده‌اند که در صورت آسیب دیدن فیلم، فوم و رنگ پاشیده شده و استفاده از پول‌ها غیرممکن می‌شود. ‌نتایج این دستاورد در مجله متریالز شیمی منتشر شده است.

کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه